• Home
  • About
    • Privacy Policy
  • Blog
  • Prep-Ahead Meals Cookbooks
  • Recipes
  • Lifestyle
  • Gardening
  • Kid’s Activities
  • Gluten-Free Recipes
  • Budgeting Tips
↑

Premeditated Leftovers™

Prep-Ahead Meals, Cooking Tips, and Frugal Living

  • Cookbooks
    • Prep-Ahead Breakfasts and Lunches
    • Prep-Ahead Meals From Scratch
  • Recipe Index
  • Home
  • Blog
  • Recipes
  • Gluten-Free Recipes
  • Lifestyle
  • Garden
  • DIY
  • Kids
  • Budget

You are here: Home / Deals / Calculating the Cost Per Serving for Meat

Calculating the Cost Per Serving for Meat

October 21, 2009 by Alea Milham 6 Comments

This post may contain affiliate links. Read our disclosure policy here.
  • Share
  • Tweet

Erin at $5 Dinners has a great post today on finding the best price on meat. She shares her “mental never pay more than list” on the prices per pound for various cuts of meat. Buying meat on sale is one way that she is able to create delicious and nutricious meals for her family for only $5.00! Her mental list is much more extensive than mine which is never pay more that $1.99 for boneless meat and $0.99 for bone-in meat. The exception being fish, which I have been known to plunk down a pretty penny on as a treat for my husband. Now I don’t usually pay $1.99 for boneless meat, I usually pay less, but this mental limit gives me wriggle room when I need a particular cut of meat, and can’t find it anywhere at its rock bottom price.

When I find a cut of meat that we eat at its rock bottom price or less if it has been reduced for quick sale (85% hamburger at $1.69, sirloin at $1.79, bl/sl chicken breasts at $1.69), I stock up if I have money in the budget and room in the freezer. I made room in the budget for stocking up on sale items, by originally devoting 10.00 a week (out of our $100.00 budget) to stocking up on the “loss leaders”. After a couple of weeks, I had enough items in my pantry that I didn’t have to devote as much of my list to needed items and could devote more to sale items. I am at a point now, where I can choose whether to just shop the sales or take a week off and declare a “Pantry Week”.

On Wednesdays, I go through all of the grocery store ads and make my shopping list. Most of the time it is obvious which sale price on meat is the best bargain: whole chickens $0.67 a pound, boneless pork loin $0.99 a pound, etc. However, there are times when the decision is not so simple. I used to struggle deciding which was a better deal: $1.69 lb. for boneless, skinless chicken breasts or $1.29 lb. for a whole chicken? Then I found the Cost Per Serving Calculator at Cheapcooking.com. You enter the type of meat, cut, and price per pound and it gives you the actual cost per serving. In the above case, the chicken breasts are .42 per serving, where the whole chicken is .52 per serving. Of course this does not take in to account that I can use the chicken bones to make stock, but it still gives me a good way to compare similar cuts of meat and decide which is the best buy for our family.

This post has been linked to Works For Me Wednesday.

Would you like to save this article?

We'll email this post to you, so you can come back to it later!

  • Share
  • Tweet

About Alea Milham

Alea Milham is the owner of Premeditated Leftovers and the author of Prep-Ahead Meals from Scatch. She shares her tips for saving money and time while reducing waste in her home. Her favorite hobby, gardening, is a frugal source of organic produce for her recipes. She believes it is possible to live fully and eat well while spending less.

Comments

  1. Cate says

    October 22, 2009 at 11:57 am

    I'm jealous that you get your meat so cheaply! We're committed to buying only sustainable meat (though there are some things we just haven't been able to find so far, like pepperoni), which we buy directly from the farmer, so there really aren't any sales! We do occasionally get a pound or two of free meat when our meat vendor's in a particularly good mood, though, so that's nice.

    Reply
  2. Brenda says

    October 22, 2009 at 2:13 am

    I have always wondered about that, these are some good tips.

    Reply
  3. Lynn says

    October 22, 2009 at 1:33 am

    I love your frugal thoughts 🙂 I'll have to go check out that grocery calculator. We kind of have $2/lb. as our number as we shop for meat. It helps to have a number in mind so you don't overpay. Right now I have in the crockpot some homemade chili with chunks of pork from a nice pork roast I got on sale the other day. It's a good feeling, to know you'll be eating well yet not too expensively. Thanks for this post 🙂

    Reply
  4. Shana says

    October 21, 2009 at 10:18 pm

    Awesome! Thanks for that info!

    Reply
  5. The Thrifty Countrywoman says

    October 21, 2009 at 7:21 pm

    Alea

    Some good info here. I thought I was the only "cheapskate" when it come to buying meat. Glad to see I'm not alone.

    Jane

    Reply
  6. Vickie's Michigan Garden (my backyard) says

    October 21, 2009 at 7:10 pm

    Some very good thoughts —You do so well on your budget. We do pantry weeks also but I would love to do them more often. I'm going to start doing that price per pound of meat that sounds like a good money saver.
    vickie

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




Prep-Ahead Breakfasts and Lunches by Alea Milham

Search

Recent Articles:

Seasonal Produce Chart A Guide to What Produce is in Season

Seasonal Produce Chart: A Guide to What Produce is in Season

101 ways to save a dollar a day

101 Ways to Save a Dollar a Day

How to Save Money by Weighing Your Produce

How to Save Money By Weighing Your Produce

Prep-Ahead Meals from Scratch Where to Buy

BROWSE:

  • Blog
  • Cookbooks
  • Recipe Index

ABOUT:

  • About
  • Contact
  • Privacy Policy
  • Disclosure

Welcome. I'm Alea!

On Premeditated Leftovers I share simple recipes made with whole foods, practical shopping tips, time saving techniques, and meal planning strategies. I also share tips for minimizing food waste, so more of the food that is purchased ends up on the table.

While volunteering as a budget counselor, I realized that food is the element of most people’s budgets where they have the greatest control. I set out to develop low-cost recipes from scratch to prove it’s possible to create delicious meals on a limited budget. Eating well while spending less is about more than just creating recipes using inexpensive ingredients; it’s about creatively combining ingredients so you don’t feel deprived and are inspired to stick to your budget.

Copyright ©2025, Premeditated Leftovers™. All Rights Reserved.
Design by Pixel Me Designs