25 Healthy Foods for Under a Dollar

Kristi is sharing a list of inexpensive, healthy foods to help you feed your family nutritious meals without spending a lot of money:

25 Healthy Foods for Under a Dollar

There is a common misconception that in order to feed your family healthy food, you need to spend a lot of money. You might be surprised to hear that feeding your family healthy food is actually more affordable than processed foods. The trick is knowing what to buy and when to buy it.

Recently I posted a What Produce is In Season When Guide, if you missed it you can read it here. Buying produce that is in season will dramatically decrease your grocery budget and allow you purchase several healthy foods for under $1. While produce is one of the most affordable ways to eat healthy foods, it isn’t the only way! There are so many foods on the market that you can find for under $1.

25 Healthy Food for Under $1.00

Black Beans – Black beans are loaded with fiber, calcium and folic acid. If you buy the dry beans and boil them at home, you will preserve more of the antioxidants. Cooking black beans is very simple and you can easily make black bean soup. You can typically find black beans for 30 cents per pound.

Eggs – Eggs are so versatile and you can use them in a variety of ways. Cooking up an egg for breakfast is simple and will provide you with the protein you need to get your day started. You can also make vegetable frittatas and store them in the fridge for a few days. Eggs will normally run you 19 cents per egg ($2 a dozen).

Almonds – Almonds are the perfect snack while you are out running errands or just sitting on the couch enjoying a movie. Almonds cost around 60 cents per serving of 20 – 25 almonds.

Garbanzo Beans – These beans are loaded with fiber and you can quickly add them to salads or make a tasty hummus. Garbanzo beans will typically cost you around 30 cents per 1/2 cup. You can purchase garbanzo beans in a can for around $1

Oats – Oats are very affordable, at $1 per pound in most cases. You can enjoy a bowl of homemade oatmeal and even use oats instead of flour when making cookies! (Here is how to make oat flour).

Pinto BeansRefried beans are very easy to make and offer much more health benefits if you make your own. Pinto beans add fiber and protein to your diet and come in at a price of 25 cents per 1/2 cup.

Rice – Rice is a healthy and frugal staple. Especially if you avoid packaged rice and cook it from scratch. There are many different varieties and most varieties can be found for under a $1.00 a pound. You can use rice as the base for dinner, in soups, or as a side dish. Cook rice in bulk on the weekends to use in meals through out the week. Here are several different methods for cooking rice.

Lentils – Lentils are similar in price to beans. You can buy them in the bulk bins for less than a dollar a pound. Unlike beans, lentils do not require soaking, so you can prepare them in about 30 minutes. They are great as a side dish or in soups.

Chicken Breasts – Chicken breasts are a little more expensive than the other options on this list. However, if you want meat in your diet chicken breasts are an excellent choice. Chicken freezes for up to six months and you can cook a variety of recipes with chicken. Chicken will cost you about 75 cents per serving, but is still a much more affordable option than processed chicken strips! You can save even more by buying a whole chicken and then use the bones to make homemade chicken broth.

Low-fat Yogurt – If you are looking to add both protein and calcium to your diet low-fat yogurt is a great option. One cup of low-fat yogurt will cost you anywhere from 75 cents to $1. You can save even more on yogurt by making yogurt from scratch.

Whole Grain Pasta – You can cook a variety of dishes with pasta! Take your pasta dishes up a notch by using whole grain pasta. Whole grain pasta has a higher nutritional value over regular pasta and doesn’t cost much more. Depending on where you shop whole grain pasta can easily be found for about 98 cents a box!

Popcorn – If you have children in your house you know how much they love to snack. If you are trying to implement a healthier lifestyle, taking away the chips and cookies can be a huge change for kids. Popcorn is a great snacking option! The kids won’t feel like they are being punished and you will feel good giving them a healthy snack. You can find plain popcorn for about $1 per pound. Remember the key here is not serving popcorn that is loaded with salt and butter!

Grapes – Grapes are a fun and affordable snack for kids and adults. You can eat grapes fresh or freeze them for a summer treat. Grapes cost about 75 cents per cup. Grapes are also high in antioxidants.

Bananas – Bananas cost about 50 cents per pound and you can do a variety of things with bananas. You can eat them as a quick snack, add them to cereal, make banana bread, smoothies and much more!

Kiwi – A lot of people will automatically assume that Kiwi’s are very expensive. Kiwi’s can be but if get them on sale or while in season they will run you about 35 cents per Kiwi. Kiwi’s have lots of vitamin C and fiber. You can use Kiwi’s in fruit salads, in smoothies or as a stand alone fruit.

Watermelon – Watermelon is a popular summer time fruit and is loaded with antioxidants. You can eat watermelon fresh, make juice, popsicles and much more. Watermelon sales for about 25 cents per 1 cup. Watch your weekly store adds for prices even lower than this!

Oranges – Oranges will cost you about $1 per pound. Selecting an orange every morning over a glass of O.J. will give you the most vitamin C and antioxidants.

Sweet Potatoes – Sweet Potatoes are about a $1 per pound and have a ton of vitamin A. You can make sweet potato french fries, sweet potato pie and much more! You can really get creative with sweet potatoes.

Kale – Have you ever tried Kale Chips? If not you are missing out, kale chips are a healthy alternative to traditional chips. Kale costs about 50 cents per cup. You can also add kale to your smoothies for extra vitamin A, C and K.

Broccoli – You can add broccoli to just about any pasta dish, sever it as a side dish or just eat it alone. Broccoli can be picked up for about 50 cents per serving.

Beets – Beets are extremely affordable at about 90 cents per pound. You can roast beets, add them to a smoothie or use them in a main entrée.

Spinach – Spinach is great in salads and in smoothies. Green smoothies are all the rage right now and spinach works perfectly! Spinach costs about 50 cents per cup.

Carrots – Carrots are perfect for snacking or adding to soups and salads. Carrots will run you between $1 and $2 per pound. You can also dip carrots in some fresh hummus!

Milk – We often complain about the rising cost of milk, but ounce for ounce it is still less than juice. A cup of milk costs less than 20 cents. Save money and eat a piece of fresh fruit to get your vitamins and drink milk with your breakfast instead of orange juice.

Water – Tap water is the most frugal beverage of all! Try to wean your family off flavored drinks and replace it with ice-water. It is better for your budget and your waist line.

Frugal and Healthy Recipes:

Beans, Rice, and Lentil Recipes

Frugal Meatless Meals for Economic Vegetarians

How to Cook Dried Beans: Directions for Stove Top, Slow Cooker, and Pressure Cooker

How to Cook Rice: Directions for Stove Top, Slow Cooker, Pressure Cooker and Oven Methods



This post may contain affiliate links, please view our disclosure policy for details.

About Kristi

Kristi Corrigan is a stay-at-home mom to three children, ages 16, 8 & 4. Prior to staying at home, she worked as a Risk Management Coordinator for Foxy Produce. After a year of staying at home she decided to take her passion of working with people to the internet. She has worked as a Virtual Assistant and Project Manager for several online companies. A year ago she started a personal blog, Moms R Bomb to help other women find jobs from home. Her blog has now launched into a platform where she works with various brands. When she isn’t blogging or working you can find her chatting it up on Facebook or searching for the bottom of the Pinterest page!

Comments

  1. I don’t know whether Trader Joes has stores everywhere, but they seem to have an everyday price of 19 cents per banana which is a fantastic deal.
    And at this time of the year, I love to buy corn cobs, which seem to get super cheap, too.

Trackbacks

  1. […] local and seasonal are just a few other ways to keep from breaking the bank.  Check out which foods are in season […]

  2. […] 25 Healthy Foods for Under a Dollar […]

Speak Your Mind

*